KARNOZÍN – CARNOSINE - štúdia
Carnosine označovaný ako “úžasná anti-aging živina” je to dipeptid molekula zložená z 2 aminokyselín: beta-alanin a L-histidin.
Po prvý krát bol karnozín izolovaný z mäsového extraktu ruskými vedcami v roku 1900. [1]. Je to molekula prirodzene sa vyskytujúca
v mozgu, srdcovom svale, v žalúdku, obličkách a vo veľkom množstve v kostrovom svalstve[2]. Veľa štúdií o biologických a biochemických účinkoch karnozínu sa domnievajú, že majú antioxidačné účinky, likvidujúce voľné radikály[3].
Voľné radikály sú nebezpečné u produktov normálneho metabolického procesu konvertujúceho potravu v energiu. Voľné radikály sú vysoko reaktívne nestále molekuly, ktoré spôsobujú poškodenie našich buniek, čo vedie k vnútornému starnutiu, ako aj k viditeľným znakom vonkajšieho starnutia. Naše telá vytvárajú voľné radikály ako časť normálnych chemických procesov, ktoré sa odohrávajú v našich telách, akým je napríklad dýchanie. Vonkajšie zdroje voľných radikálov zahŕňajú:
Karnozín ako aj jeho “tanečný partner” glutatión je antioxidant , ktorý poskytuje vnútornú ochranu proti škodlivým účinkom voľných radikálov, potláča deštruktívne voľné elektróny v týchto molekulách. Balansovanie medzi voľnými radikálmi a antioxidantami môže byť ľahko narušené z akéhokoľvek dôvodu, akým je napr.
ak je telo pod stresom, bojuje proti infekcii alebo zápalu, alebo sa lieči zo zranenia, v takom prípade sú generované ďalšie voľné radikály. Voľné radikály sa tiež tvoria, ak je telo vystavené cigaretovému dymu, alkoholu, ultrafialovému svetlu, ťažkým kovom, znečistenému vzduchu, pesticídom, potravinárskym aditívam (prídavné látky), a iným toxínom v životnom prostredí.
Voľné radikály sú základnou príčinou mnohých ochorení v tele [4].
Sú tiež jedným z najdôležitejších možných príčin starnutia a stareckých ochorení[5]. Literatúra ukazuje, že vznik a vývoj starnutia úzko súvisí s voľnými radikálmi spôsobujúcimi poškodenie buniek [5].
Poškodenie voľnými radikálmi vedie k nestabilite a zlyhaniu buniek, v dôsledku čoho vznikajú senilné ochorenia, ako je ateroskleróza, cukrovka, Alzheimerova choroba, senilný šedý zákal .
Výskum biologických a biochemických účinkov antioxidantov likvidujúcich molekuly voľných radikálov, ako je glutatión a karnozín sa ukázalo, že tieto zlúčeniny majú schopnosť chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, a preto by mohli pôsobiť na normalizáciu funkcie v bunkovom metabolizme, a preto slúžia ako endogénne zlúčeniny proti starnutiu .
Rozsiahly predbežný výskum ruských, japonských, nemeckých a austrálskych vedcov preukázali, že
karnozín má množstvo blahodarných účinkov vrátane zvýšenia svalovej sily a vytrvalosti, ochrana proti radiačnému poškodeniu, zlepšenie imunity a zníženie zápalu, ochrana proti tvorbe vredov a ich liečba, liečba popálenín, podpora hojenia rán po chirurgických zákrokoch, zlepšenie vzhľadu, atď
Recenzia, Quinn et al [6],
naznačuje, že karnozín a súvisiace dipeptidy možno
považovať za vodorozpustný náprotivok k v tuku -rozpustných antioxidantov, ako je vitamín E a slúži k
ochrane buniek pred oxidačným poškodením. Poukazujú na početné štúdie, ktoré preukázali silné a špecifické anti oxidačné vlastnosti týchto zlúčenín a to ako
na úrovni tkanív tak aj orgánov. Popisujú, že karnozín a súvisiace dipeptidy zohrávajú celý rad úloh, ako
sú neurotransmisia, modulácia
enzymatickej aktivity a detoxikácia tela od ťažkých kovov.
Oni tiež opisujú, že tieto zlúčeniny majú antihypertenzívne, imunomodulačné účinky, hojenie rán a
antineoplastické účinky.
thttp://www.lifewave.com/pdf/Research/Research-CarnosinePatchesImprove.pdf
Vďaka lepeniu nontransdermálnej náplaste
Y –AGE
CARNOSINE si naše telo začne tvoriť telu vlastný karnozín !!!
viac o karnozíne a nontransdermálnej LifeWave náplasti
|
|